Pilsētjaunumi

8.decembrī Somija atzīmēja sava leģendārākā komponista Žana Sibeliusa (1865-1957) 150. dzimšanas dienu, jubilejas pasākumiem turpinoties arī šogad. Līdz pat 22. martam Nacionālajā muzejā Helsinkos skatāma Sibeliusam veltīta izstāde “Sibelius. One must live every note” (Mannerheimintie 34; www.www.kansallismuseo.fi).Tajā pirmoreiz eksponēti viņa muzikālo kompozīciju oriģinālie manuskripti, kā arī Endija Vorhola savulaik radītais Sibeliusa portrets. Kopumā izstādē skatāmi gandrīz 130 ar Sibeliusa dzīvi un mūzikas pasauli saistīti artefakti.

Andy Warhol (1928-1987): Jean Sibelius (c. 1953). Pencil, pen. Galerie Daniel Blau, Munich
Kā vēsta mitoloģija, savas dzīves laikā komponists bijis īstens baudītājs, tabaku un alkoholu patērējis neiedomājamos daudzumos un arī vizuālajās izpausmēs tiecies pēc smalkas dzīves, kāda, viņaprāt, piedien slavenam komponistam. Tiesa, viņa vēlmes diemžēl bieži nav saskanējušas ar finanšu iespējām, uzveļot komponista ģimenei smagu parādu nastu. Vienlaikus radīšanas procesā viņa absolūtā nepieciešamība bija klusums. Parasti Sibeliuss esot strādājis pie sava rakstāmgalda, tikai pašās beigās ar partitūru dodoties pie klavierēm. Viens no Sibeliusa lielākajiem iedvesmas avotiem vienmēr bijusi Ziemeļu daba un mitoloģija, īpaši varoņstāsti un nacionālais eposs Kalevala.
Tikmēr Kaapelitehdas izstāžu zālē Valssaamo (Tallberginkatu 1; www.kaapelitehdas.fi) šomēnes durvis ver latviešu mākslinieka, Latvijas mākslas prestižākā apbalvojuma – Purvīša balvas, ieguvēja Miķeļa Fišera personālizstāde Conspiracy Landscapes (22. janvāris – 6. februāris). Tā turpina mākslinieka iecienīto ezotērikas tematiku un tapusi iespaidojoties no Fišera nesenajiem radoši pētnieciskajiem klejojumiem Peru un Bolīvijā. Izstāde veltīta sazvērestības teorijām un nostāstiem par senatnē Zemi daudzkārt apmeklējušām tehnoloģiski augsti attīstītām ārpuszemes civilizāciju būtnēm. Daļa darbu tapuši tā dēvētajās enerģētiski spēcīgajās vietās, kuras tiek piesauktas vairākos avotos par sazvērestības teorijām.



Hotel Lilla Roberts
Savukārt Helsinku viesnīcu ainu nesen papildinājis gana ekstravagants jaunpienācējs – Hotel Lilla Roberts (Lilla Robertsgatan 1-3; www.lillaroberts.com). Viesnīcas mājvieta ir izbijusi 20. gadsimta sākumā celta elektrostacijas ēka, kas nesenākā vēsturē kalpojusi kā policijas mītne. Viesnīca atrodas populārajā Helsinku Dizaina rajonā un spilgtu dizaina zīmju netrūkst arī tās interjerā, lobiju greznojot Marsela Vandersa Moooi dizainētajām lampām – zirgiem dabiska rikšotāja augumā un citiem atraktīviem elementiem. Kopumā viesnīcā ir 130 istabas, to interjerā dominējot siltai un piesātinātai krāsu paletei un somu nacionālos motīvus interpretējošām audumu tekstūrām.