Pilsētjaunumi

Zacheta (pl. Małachowskiego 3, www.zacheta.art.pl), kas tulkojumā nozīmē 'iedrošinājums', ir Polijas valsts mākslas galerija, kuras aizsākumi meklējami 1860. gadā. Galerijas ēka ir viena no tām retajām Varšavā, kas pārdzīvoja Otro pasaules karu. Tiesa, līdzās lieliskām izstādēm, tās vārds saistīts arī ar vairākiem skandāliem – 1922. gadā šeit izstādes atklāšanas laikā tika noslepkavots pirmais Polijas valsts prezidents Gabriels Narutovičs, savukārt 2000. gadā slavenais poļu aktieris Daniels Oļbrihskis pēkšņi izvilka zobenu un sagrieza mākslas darbus pie sienas, jo tie aizskāra viņa jūtas.
Aneta Grzeszykowska, Untitled Film Still #5
Gana intriģējoša solās būt arī izstāde, kas Zacheta ver durvis martā. “Cannibalism? On Appropriation in Art” (7.marts – 24.maijs) ir stāsts par šodien mākslas aprindās tik izplatīto praksi – citu mākslinieku darbu kopēšanu, transformēšanu un citēšanu savos darbos.
FOT. WOJCIECH KRYŃSKI/MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH
Savukārt šī brīža Varšavas kultūras dzīves skaļākais jaunpienācējs nenoliedzami ir Polin, Polijas ebreju vēstures muzejs (Anielewicza 6; www.polin.pl). Kad pagājušā gada oktobrī durvis vēra tā pastāvīgā ekspozīcija, pirmajās divās dienās vien muzeju apmeklējuši 15 000 cilvēki. Muzeja fokusā ir 1000 gadu ilgā ebreju un Polijas attiecību vēsture. Kaut tajā neiztrūkstošas ir arī traģiskās holokausta lappuses, šis nav vēl viens tā šausmām veltīts muzejs. Polin ir dzīves muzejs, kas ataino, kaut arī brīžiem trauksmaino, taču vienlaikus savstarpēji bagātinošo poļu un ebreju nāciju līdzāspastāvēšanu vairāku gadsimtu garumā. Muzejs atrodas kādreizējā ebreju Varšavas sirdī, rajonā, kuru Otrā pasaules kara laikā nacisti pārvērta geto, un tā ēka, kuras pelēkajā fasādē spoguļojas iepretim esošais piemineklis geto upuriem, ir arhitektūras galamērķis pats par sevi.
Vēstures līkloču piestrāvota ir arī Varšavas jaunākā boutique viesnīca. 1892. gadā secesijas stilā celtā ēka savulaik kalpojusi kā Padomju Savienības pirmās vēstniecības mājvieta (ar visu sirpi un āmuru virs durvīm), kara laikā te bijusi nacistu mīte un pēcāk ēka piedzīvojusi vēl vairākas metamorfozes līdz pārtapusi viesnīcā. H 15 (Ul. Poznańska 15; www.h15boutiqueapartments.com) interjers ir eleganta oda melnbaltajam, to akcentējot ar krāsās drosmīgām poļu mākslinieces Rita Zimmerman grafikām popārta stilistikā.