Pilsētjaunumi

12. jūnijā Maskavas Gorkija parkā durvis vērs viens no pēdējā laika aprunātākajiem Krievijas mākslas projektiem - miljardiera Romāna Abramoviča dzīvesbiedres, mākslas kolekcionāres Dašas Žukovas iedibinātā Garage Museum of Contemporary Art (Gorky Park; garageccc.com/en) jaunā mājvieta, kuras veidola autors ir stārahitekts Rems Kolhāss. 5400 km2 lielā muzeja ēka atrodas vietā, kur reiz mitinājies 20. gadsimta 60. gados celts restorāns “Vremena Goda”, kas tika slēgts 90. gados un 20 gadus stāvēja pamests, pamazām aizejot nebūtībā. Daļa padomju laika reminiscenču – flīzes, ķieģeļi un mozaīka, ir saglabātas, pašu ēku paceļot 2,25 metrus virs zemes un ietērpjot caurspīdīgā dubultā polikarbonāta ancukā.
Garage Museum in Gorky Park, overview. Image courtesy of OMA
Muzejam ir divi līmeņi, tajā atrodas piecas izstāžu galerijas, veikals, kafejnīca, auditorija un, tā kā viena no Garāžas prioritātēm ir izglītība - arī radošais centrs bērniem. Speciāli muzeja ātrijam gigantisku instalāciju radījis krievu mākslinieks Eriks Bulatovs, un tas atklāts ar vērienīgām argentīniešu mākslinieka Rirkrit Tiravanija un japāņu mākslinieces Jajoi Kusamas (līdz 23. augustam) izstādēm. Šī ir pirmā Kusamas izstāde Krievijā un speciāli tai māksliniece radījusi arī vides objektu Ascension of Polka Dots on the Trees, kas izved apmeklētājus cauri Gorkija parkam.
Savukārt viena no šī brīža aprunātākajām Maskavas restorānu scēnas jaunajām adresēm ir Dr.Zhivago (15\1 Mokhovaya street, National Hotel Moscow). Restorāns ir Aleksandra Rapoporta gastronomijas impērijas atvase un atrodas netālu no Kremļa, leģendārajā 1902. gadā celtajā Hotel National, kur savulaik vakariņojis arī Trockis un, kā jau varat noprast, savu nosaukumu tas ieguvis par godu slavenajam Borisa Pasternaka romānam. Interjers ir laikmetīgs Krievijas revolucionārās pagātnes saržs, tajā dominē trīs krāsas – balts, sarkans un melns, zeltītos griestus grezno ikoniskā piecstaru zvaigzne, savukārt sienu gleznojumu un dekoratīvo elementu iedvesmas avots ir 20. gadsimta pirmās puses krievu mākslas klasiķi – Kazimirs Maļēvičs, Aleksandrs Deineka, Kuzma Petrovs-Vodkins u.c. Ēdienkarte ir tikpat drosmīga parafrāze par klasisko krievu virtuvi – izvētot un laikmetīgā gastronomijas valodā pārrakstot senās krievu receptes.
Maskavas gardēžu listes neapstrīdams favorīts ir arī White Rabbit (Smolenskaya square., bld. 3, 16 floor; www.whiterabbitmoscow.com), kurš nule kā klajā nākušajā pasaules top restorānu listē šogad ieņem 23. pozīciju. Un, jāteic, tas nav nekāds brīnums – restorāna atrašanās vieta atbruņos jebkuru kritiķi. Smoļenskas pasāžas 16. stāvā, zem paša stikla kupola ar 360-grādu metropoles panorāmu pie kājām. Turklāt to pašu, ko skats ar acīm, Krievijas pavārmākslas jaunā zvaigzne Vladimirs Muhins paveic ar garšas kārpiņām, White Rabbit virtuve ir virtuozs klasisko krievu recepšu un globālo pavārmākslas vēsmu apvienojums. Tiesa, tā ir Maskava – lēti nebūs!