Pilsētjaunumi

Reizēm ir gana būtiski izkāpt no savas ierastās komforta zonas, lai paraudzītos uz sevi (un arī pasauli visapkārt) no pilnīgi cita skatu punkta. Un, ja nu kādam no mūsdienu māksliniekiem piemīt spēja skatītāju teju tai pašā acumirklī katapultēt citā realitātē, tas ir beļģis Kerstens Hollers (Carsten Höller). Viņa izstādē Berlīnes Hamburger Bahnhof savulaik pa muzeja pirmā stāva zāli klejoja īsti ziemeļbrieži un tiem, kam laimējās nobukot, bija iespēja nakšņot ekspozīcijas centrā esošajā uz sēnei līdzīgās platformas izveidotajā “viesnīcas” istabā. Savos darbos Höller ar īstena alķīmiķa virtozitāti manipulē ar skatītāja sajūtām – objektivitāti un subjektivitāti, realitāti un sapņiem.

Carsten Höller. Aquarium, 1996. Photo: Benoit Pailley, 2012
Courtesy the artist and Massimo de Carlo, Milano / London
Katrs, kas nokļuvis viņa izstādē, savā veidā kļūst par tās dalībnieku, tādējādi apmeklējumam izvēršoties ļoti personiskā, pat intīmā pieredzē. Šajā teritorijā ierindojas arī viņa jaunākais projekts “Daubt”, kas no 7. aprīļa līdz 31. jūlijam skatāms Milānas laikmetīgās mākslas telpā HangarBicocca (Via Chiese, 2; www.hangarbicocca.org). Skatītājam, gluži kā tai pasakā - “ja pa labi iesi, lāci sastapsi, ja pa kreisi...”, tiek piedāvāts izstādē iekļūt pa dažādām “takām”, atkarībā no izvēlētā maršruta mainoties arī sajūtu pieredzei. Izstādē skatāmi gan retrospektīvi, gan pavisam jauni mākslinieka darbi.

“Stephanie, Cindy, Christy, Tatjana, Naomi, Hollywood, 1989” by Herb Ritts
Savukārt brīnišķu ceļojumam ideālā skaistuma pasaulē piedāvā Palazzo della Ragione Fotografia. Līdz pat 5. jūnijam muzejā skatāma leģendārā amerikāņu modes fotogrāfa Herba Rita (1952-2002) retrospekcija (Piazza dei Mercanti; līdz 5.jūnijam). Rits kļuva slavens 80. gados - ar melnbaltajām modes un aktu fotogrāfijām, kuru varones bija sava laika spožākās supermodeles – Sindija Krauforda, Kristija Tērlingtone, Naomi Kempbela u.c. Viņa kameras fiksēts supermodeļu piecinieks 1986. gadā greznoja arī Rolling Stone Magazine vāku. Rits portetējis arī daudzas šovbiznesa zvaigznes, tostarp Madonnu, Maiklu Džeksonu, Ričardu Gīru. Diemžēl fotogrāfa dzīvi pāragri pārtrauca AIDS.
Ne mazāk glamūri eleganta kā Herba Ritta fotogrāfijas ir arī Milānas jaunākā dizaina viesnīca – Senato Hotel (Via Senato, 22; www.senatohotelmilano.it. Tās mājvieta ir neoklasikas stila piecsstāvu nams, kas savulaik kas savulaik kalpojis kā viesnīcas īpašnieku ģimenes rezidence. Marmors, misiņš, koks, samta apdare, matēti melna, piesātināti zaļa, bēša un zeltītu toņu palete - katra detaļa izslīpēta labākajās itāļu made-to-measure tradīcijās. Diskrēti un vienlaikus izsmalcināti. Kā īpaša dizaina “oga” minams dekoratīvais pelēka akmens baseins viesnīcas pagalmā, kurā spoguļojas tās arhitektūra. Ak jā, turpat netālu ir arī leģendārā via Montenapoleone (iepirkšanās fetišistiem) un Teatro alla Scala (garīgu baudu cienītājiem).
Intro attēls: Zöllner Stripes, 2001. Photo: Attilio Maranzano, 2004. Courtesy the artist