Oasis d'Aboukir
Oasis d'Aboukir ir leģendārā botāniķa, vertikālo dārzu tendences aizsācēja Patrika Blanka (Patrick Blanc) jaunākais projekts Parīzē. L'Oasis D'Aboukir dārzs ir 25 metrus augsts, tā atrodas rue d'Aboukir un Petits Carreaux krustpunktā, iepriekš šajā vietā bijusi vien neizteiksmīga betona ēkas fasāde, kas vietām apķēpāta ar grafiti. Dārzu veido 7600 augi, kas pārstāv 237 dažādas sugas. Tiem diagonālos viļņos tiecoties pretim saulei. Nelielajā skvērā, tieši iepretim sienai, ir plata solam līdzīga akmens apmale. Gandrīz vienmēr tā ir ļaužu pilna, kas vienkārši sēž un veras dārzā. Kā brīnumainā oāzē. Turklāt gaiss šajā vietā smaržo kā tropu dārzs. Vējš pluina augus, zaļajam paklājam atgādinot lielu, dzīvu organismu.
Vertikālie dārzi un augi, kas spēj augt uz vertikālām virsmām (klintīm, ūdenskritumiem, alās utt.) un kuriem nav nepieciešama zeme tradicionālā izpratnē, ir Blanka kaislība jau no mazotnes. Konceptu viņš patentēja 1988. un 1996. gadā. Pirmais vertikālais dārzs, kuru viņš radīja, bija šogad aizsaulē aizgājušās franču dizaineres Andrée Putman projektētajai Parīzes viesnīcai Pershing Hall. Tālāk sākās lavīnas efekts – Patriks Blanks ir sadarbojies gan ar tādiem pazīstamiem arhitektiem kā Jean Nouvel un Herzog and De Meuron, kā arī daudzus dizaina projektus radījis pats. Parīzē vien viņa projektu skaits mērāms pāri trīsdesmit, to vidū ir arī vertikālais dārzs seno civilizāciju muzejam Quai Branly.
“Vai augiem patiešām ir nepieciešama zeme? Nē, nav... Zeme ir galvenokārt tikai mehānisks atbalsts. Vienīgi ūdens un daudzie minerāļi, kas tajā izšķīduši, ir būtiski augiem – kopā ar gaismu un ogļskābo gāzi, kas svarīga fotosintēzes procesā,” apgalvo vertikālo dārzu alķīmiķis. Viņa vertikālie dārzi savā ziņā ir kā augstās modes kleita – tie ir sienas otrā āda. Katram no Blanka radītajiem dārziem bez zaļojošo augu klāsta ir vēl metāla rāmis, PVC un filca kārta. Filcs nepel, augu saknēm stiepjoties virs un iekšpus tā, bet neskarot ēkas sienu. Lai cik lekns arī neizskatītos vertikālais dārzs, tā viena kvadrātmetra svars – ieskaitot metāla rāmi un augus, ir mazāks nekā 30 kg. Starp citu, pateicoties termālās izolācijas efektam, vertikālais dārzs ir ļoti efektīvs, tas samazina enerģijas patēriņu – ziemā pasargājot ēku no aukstuma, savukārt vasarā darbojoties kā dabisks dzesētājs. Turklāt ne tikai lapas, bet arī augu saknes un visi pārējie tajos esošie mikroorganismi darbojas kā gaisu attīroša ekosistēma. Savā ziņā, instalēti pilsētās, Blanka radītie dārzi it kā ļauj atgriezties dabai vietās, no kurām cilvēki to savulaik padzinuši.