Pilsētjaunumi

NY Karlsberga glipotēkai Kopenhāgenā, kuru 1888. gadā dibināja aldaris Karls Jakobsens (1842-1914), pieder viena no vērtīgākajām Pola Gogēna (1848-1903) kolekcijām pasaulē. Šopavasar tajā skatāmā izstāde “Gauguin' s Worlds” (Dantes Plads 7; www.glyptoteket.dk; 15. aprīlis – 28. augusts) ir veltījums ļoti īpašam Gogēna daiļrades periodam – viņai aizrautībai ar tā dēvēto “primitīvismu”. Senajām kultūrām, kas Gogēnam kalpoja ne tikai kā iedvesmas avots, bet arī atgādinājums par visa sākumu – cilvēces saknēm.
1891. gadā, vīlies Eiropas mākslas ainā, Gogēns Marseļas ostā iekāpa kuģī, lai dotos uz Taiti, cerībā sastapt tīrāku un nevainīgāku pasauli. Tiesa, nonācis galapunktā, viņš esot vīlies vēlreiz – Eiropas misionāri jau bija savu padarījuši. Jutekliski kailo ieziemiešu vietā viņam nācies sastapties ar apģērbā strikti iepogātām būtnēm, kas svētdienās devušās uz baznīcu. Taču Gogēns, kura dzīvi vienmēr apvijusi mītu veidotāja slava, savos darbos Taiti attēloja tādu, kādu bija izsapņojis. Šajā pasaules malā pavadījis 12 gadus, 1903. gadā neatzīts un nevienam nevajadzīgs Gogēns mira no sifilisa Hiva Oa salā. Dzīves beigās viņš apsvēris atgriešanos Eiropā, taču viņa dīleris esot pateicis – par vēlu...
Kopenhāgena Ziemeļvalstu galvaspilsētu vidū vienmēr izcēlusies ar savu ļoti īpašo stila sajūtu. Spilgts tās apliecinājums ir arī jaunais dizaina koncepta veikals Sirin (Ravnsborg Tvaergade 7; www.sirincopenhagen.com), kas piedāvā izteikti izmeklētu dizaina izvēli, kurā sajaukušās valodas, kultūras un stili. Te atradīsiet gan mēbeles, gan mākslu, rotas, parfīmus, gan nišas žurnālus un rotaļlietas. To izcelsmei ļoti privāti iezīmējot teritorijas, ar kurām – dažādu dzīves vēju nesti, savulaik bijuši saistīti veikala īpašnieki. Krievu-norvēģu ģimene, kas, pirms pārcēlusies uz Kopenhāgenu, dzīvojusi Parīzē, Maskavā, Londonā, Oslo un Luksemburgā. Jaunais te sajaucies ar veco, minimālisms ar šarmantu old school. Veikalā pārstāvēti galvenokārt jauni zīmoli un nelieli ražotāji. Piemēram, igauņu grafiskā dizaina biroja Bold Tuesday posteri un suvenīri līdzās bārdas ķemmēm no padomju laika vinila un dāņu kompānijas Novem Cabinet Makers mēbelēm, kurās mūsdienu funkcionālisms apvienojies ar pagātnes reminiscencēm. Veikala nosaukums ir tikpat konceptuāls kā pats tā piedāvājums – tas aizgūts no leģendārā krievu rakstnieka Vladimira Nabokova pseidonīma – viņš mēdza parakstīties kā (Vladimir) Sirin.
Savukārt gastronomijas feinšmekeriem noteikti vērts iegriezties jaunajā Musling (Linnésgade 14; www.musling.net) – restorānā, kura īpašnieki ir tie paši, kam pieder pilsētā iecienītais zivju restorāns Kødbyens Fiskebars. Tas atrodas tieši iepretim nesen atjaunotajai Torvehallerne tirgus ēkai, un viss, kas vien tiek servēts uz jūsu šķīvja, ir svaigāks par svaigu, turklāt nekādu fermās audzētu zivju un arī dārzeņi iespēju robežās ir tikai organiskas izcelsmes.
Intro attēls: MUSLING. Photos: Rie Neuchs