GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Budapešta

EsenceKultūraKur nakšņotKur paēst· Stila krējums· Trendy· Īsts atradums· Laba izvēle· Leģendāra klasika· Kur padzert kafiju· Kur iedzert vīnu· Must-VisitMaršrutiLietas, kas jāizdaraVērts zinātSpa un labākie saloniFilmaAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Ruin Pubs« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · ungārija · Budapešta · Kur paēst · Must-Visit

Ruin Pubs

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Ruin Pubs

Budapešta ir kafejnīcu pilsēta. Tās vēsturiskajām kafejnīcām joprojām uzjundījot Austroungārijas impērijas pagātnes atblāzmu. Stāsta, ka 19. gadsimta beigās Budapeštā bijis vairāk kā 500 kafejnīcu. Sociālisma laikā tās iekļuva režīma nemīlēto sarakstā un daļa tika slēgtas. Taču šobrīd tās atkal plaukst uz zeļ, piešķirot pilsētas sejai to netveramo šķietamās bezrūpības un viegluma sajūtu, kādēļ te ir tik patīkami būt. Turklāt Budapešta ir mājvieta arī pilnīgi jaunam kafejnīcu fenomenam, kas desmit gadu laikā iemantojis jau veselas kustības statusu, kam līdzvērtīga nav nevienā Eiropas pilsētā - romkoscma jeb tā dēvētās "graustu kafejnīcas" (ruin pubs).

Foto: Ruin PubsFoto: Ruin PubsFoto: Ruin Pubs
Sufni g'art'n

Kafejnīcas pamestās, nojaukšanai paredzētās ēkās - dzīvojamos namos, izbijušos kinoteātros, fabrikās. Tādējādi tās atkal it kā izraujot no nebūtības un iepūšot alternatīvās dzīvības dvašu. Nekāda face-lift, labākajā gadījumā aizmēzti vien zirnekļu tīkli un apdzīvots tas, kas nu kurā vietā palicis pāri. Visu šo aizmirstības buķeti papildinot vēl ar tādām pašām - tikpat aizmirstām un nevienam šķietami vairs nevajadzīgām lietām. Sen slēgtu ēdnīcu, kinoteātru, veikalu mēbelēm, dažādiem vecmāmiņu bēniņu un pagrabu atradumiem. Spilgtām sava laika dzīves relikvijām, ko ar visu jauno pārņemtais gadsimts uzkrītoši centies ignorēt. Vispirms "graustu kafejnīcas" kļuva populāras jauniešu vidū, bet tagad jau teju katram vietējam ir sava iecienītākā romkoscma. Gadiem ritot mazliet mainījies ir arī to profils - no vienkāršām kafejnīcām tās pārtapušas neformālos alternatīvās kultūras centros, kur notiek izstādes, koncerti, teātra izrādes, dažādi pasākumi.

Foto: Ruin PubsFoto: Ruin PubsFoto: Ruin Pubs
Szimpla Kert

Kopumā pilsētā to šobrīd ir vairāk kā ducis. Lielākoties "graustu kafejnīcas" sakoncentrējušās 7. rajonā jeb tā dēvētajā ebreju kvartālā, kas savas šī brīža alternatīvi bohēmiskās atmosfēras dēļ, nereti tiek salīdzināts ar Berlīnes Kreuzeberg. Ģeogrāfiski tas atrodas pašā pilsētas centrā - vien dažas minūtes no glamūrā Andrassy bulvāra. Tiesa, ja te nejauši ieklīdīsiet, pirmajā mirklī būs sajūta, ka pēkšņi esat "iekritis" laika caurumā. Vēsturiskās Habsburgu impērijas laika ēkas mijas ar sociālisma betona monstriem. Ik pa mirklim vīd uzraksti "for sale" vai kāds aizlīmēts izbijuša veikala logs. Dzīve un aizmirstība viena otrai blakus. Otrā pasaules kara laikā te atradās geto teritorija. Daļa vēsturisko ēku joprojām izskatās kā kara laikā pamestas un tā arī vairs nesagaidījušas jaunus iemītniekus. Šķības, izliekušās fasādes, apmetums un krāsa nolupusi, taču gluži kā augstdzimušu kundzīšu sejās - to aprisēs joprojām jaušama senās greznības aura. Un tad pēkšņi tam visam pa vidu kādas noskretušas durvis, bez īpašiem uzrakstiem un norādēm, taču ar nepārprotamu sajūtu, ka aiz tām kaut kas notiek... Visbiežāk tās ved pagalmā un tālāk - neskaitāmu telpu labirintos. "Graustu kafejnīcās" nav likumu, dizaina noteikumu, tām nav arī savas organizētas apvienības vai kādas citas oficiālas struktūrvienības. Tās vienkārši ir telpa, kur spontāni notiek dzīve. Taču kaut vienojošie elementi visās kafejnīcās ir šķietami līdzīgi - pamestas telpas un eklektisks lietu haoss, katrā vietā valdošā atmosfēra ir mazliet cita.

Foto: Ruin PubsFoto: Ruin PubsFoto: Ruin Pubs
Szimpla Kert

Leģendārākā no graustu kafejnīcām ir Szimpla Kert (Kazinczy u. 14.; www.szimpla.hu) jeb "vienkāršais dārzs". Durvis vērusi 2001. gadā un pēcāk vairākkārt mainījusi atrašanās vietu, tā savā ziņā uzskatāma par šīs tendences pionieri un nenoliedzamu ilgdzīvotāju. Pašreizējā mājvietā tā atrodas jau kopš 2004. gada, kas "graustu kafejnīcu" klejotāju dzīvē ir teju vai rekords. Tiesa, Szimpla Kert ir arī zināmākā un populārākā - iekļauta visdažādākajos ceļvežos, tostarp arī nesenajā Lonely Planet lasītāju pasaules labāko bāru topā. Tālab nebrīnieties, ja te iegriežoties līdzās ungāru valodai tikpat skaļi dzirdama būs arī angļu. Visu pārējo vidū Szimpla joprojām ir viskolorītākā, un jau pati tās atrašanās vieta vien ir "pērle" - viens no vecajiem, greznajiem Budapeštas namiem, kurš, šķiet, teju, teju sabruks.

Foto: Ruin PubsFoto: Ruin PubsFoto: Ruin Pubs
Szimpla Kert

Viss fasādes apmetums jau aizgājis nebūtībā, palikuši vien bēši apdrupuši ķieģeļi. Un ziedošos puķupodos izcakoti balkoni, kas ēkai piešķir tādu sirreāli spocīgu auru. Tā teikt, lieliskas dekorācijas, kur "maigo šausmenīšu" stilistikā paplosīties Timam Bērtonam ar Džoniju Depu. Kā jau klasiskās graustu kafejnīcās, arī šeit galvenā skatuve ir lielais iekšpagalms, savukārt malās - kā labirintā izvietojušies bāri un visdažādākās tematiskās telpas. Milzums kolorītu detaļu - "blusu tirgus" kičs pilnziedā, kur vien skaties - acs iekrīt jaunā mizanscēnā. Centrālais un krāšņākais Szimpla kolorīta elements ir kafejnīcas galdiņā pārvērstais vecais Trabant automobīlis. Leģendārā Austrumvācijas sociālisma ēras relikvija, kuru žurnāls Time savulaik nokristījis par vienu no drausmīgākajām jebkad radītajām automašīnām. Pagalma haosā tas izskatās kā vienurīt vienkārši neizkustējies no vietas un tā te arī palicis. Tikpat organisks kā plastmasas telefona klausule, kas kalpo par sieviešu tualetes durvju rokturi, jo iepriekšējais droši vien kaut kur pazudis... Kā jau īstenā "graustu kafejnīcā" Szimpla var gan iedzert, gan paēst, te notiek izstādes, filmu festivāli un dažādas spontānas performances.

Foto: Ruin PubsFoto: Ruin PubsFoto: Ruin Pubs
Fogaz ház

"Graustu kafejnīcu" klejojumos noteikti vērts aizstaigāt arī līdz turpat netālu - Akacfa utza, esošajām Fogaz ház (nr. 51) un Sufni g'art'n (nr. 47). Pirmajai jau piedēvējams laikmetīgās kultūras centra statuss (atsevišķa telpa te atvēlēta jauno mākslinieki izstādēm, vakaros pagalmā tiek izrādīts kino utt.), savukārt otra durvis vērusi tikai šopavasar un tās interjers vien ir vesela šovizrāde. Viena bāra lete apsista veciem, aplupušiem gleznu rāmjiem, uz otras rindā kā vistas uz lakts izstādītas kādas divdesmit "retro" gaļas maļamās mašīnas. Dzīvs dizaina muzejs, līdzīgi kā siena ar padomjlaika televizoriem un tenisa raketēm. Turpat dažāda noderīga vai mazāk noderīga lasāmviela.

Foto: Ruin PubsFoto: Ruin PubsFoto: Ruin Pubs
Sufni g'art'n

Piemēram, sludinājums, kur kāda jauna Ferenca Lista akadēmijas absolvente piedāvā klavierstundas visu vecumu un spēju interesentiem... Mazliet tālāk - istabā ar nodeldētiem austrumu paklājiem un galda hokeju vidū, pie griestiem gozējas milzu zivs un divritenis kājām gaisā. Pilnīgs ku-kū, tikai vēlreiz apliecinot, ka ideju trakumam "graustu kafejnīcās" vienkārši nav robežu.
Tiesa, jārēķinās, ka viena no "graustu kafejnīcu" raksturzīmēm ir to nepastāvība - tās var mainīt atrašanās vietas, jo reizēm ēkas, kurās tās atrodas, kāds nopērk vai nolemj restaurēt. Jeb kaimiņi sāk protestēt pret pārmērīgu troksni un tās tiek piespiestas saīsināt darbalaiku vai kā citādi "represētas". Un tad, kā tāds tabors, tās atkal meklē citu mājvietu. Savukārt dažas no kafejnīcām ir atvērtas tikai vasarās, bet citas - visu gadu. Tālab, pirms še dodaties, vēlams iepriekš ieskatīties mājas lapā www.ruinpubs.com, kur apkopota aktuālākā informācija.

05/2012

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: