Noskriet maratonu vakarkleitā
Autors: Baiba Sleže0 ATSAUKSMES

Noskriet maratonu vakarkleitā... tieši tā mēģināju sev apsolīt Médoc jeb Bordo vīna maratona laikā, redzot vairāk kā astoņus tūkstošus cilvēku skrienam - visdažādākajos tērpos, maskās un grimos...
Vispirms - liels paldies www.anothertravelguide.com un īpaši - Aigaram Nordam par stāstu, kas mūs iekārdināja doties uz Médoc maratonu.
Pārsteigumu bija daudz un īpaši negribētos atkārtoties, tomēr mums, pēc oficiālās maratona statistikas diviem vienīgajiem Latvijas pārstāvjiem 2007. gada Médoc maratonā, likās, ka nākošreiz gribētos, lai mūsu tur būtu vairāk. Un šo stāstu zināmā mērā var uzskatīt par mēģinājumu iekārdināt.
Maskarāde un jautrība visas trases garumā
No apģērba viedokļa Médoc maratonā tiešām var redzēt visu, ko vien iespējams iedomāties - vienīgais, kas sākotnēji tērpos atgādināja par sportu, bija kedas. Par skriešanas apaviem pārsteidzošais frīku pūlis (tiem nekautrējoties pieskaitām arī sevi) tomēr nebija aizmirsis.
Vienu gan vērts ņemt vērā, ja nākamgad gribat skriet Médoc maratonu (vai tikai piedalīties un baudīt, jo skriešana kā sports šajā pasākumā ir otršķirīga), par masku domājiet jau laikus, citādi ļoti ātri sajutīsies kā autsaiders.
Jau pirms starta atmosfēra ir absolūti relaksēta - pilnīgi pretēja tai, kādu varētu sagaidīt jebkurā citā tik nopietnā pasākumā kā maratons. Tā teikt, saproti, ka esi nokļuvis īstajā vietā vēl pat nesākot skriet. Skaidri redzams, ka vairākums ir atbraukuši baudīt, izrādīties un vienkārši priecāties. Kad 15 minūtes pēc noteiktā starta laika vēl spēlē dažādi muzikanti, gaisā virpinās dejotāji un, šķiet, ka ballīte varētu turpināties vēl ilgi, pajokojam par franču neprecizitāti un sportisko garu. Kāds francūzis pagriežas un atjautā: „Vai jūs kur steidzaties?" „Ja nu vienīgi pēc pirmās vīna glāzes!" - ir pareizā atbilde un pie tās arī paliekam.
Kas piečurāja vīna laukus?
Pirmais vīnogu lauks ir jau apmēram kādus divus, trīs kilometrus pēc starta. Un pēkšņi no skrējēju bara pilnīgi haotiski, bet mērķtiecīgi atdalās daži desmiti „sportistu" metoties kārtot dabiskās vajadzības tieši vīnogās. Pirmajā mirklī tas ir šoks, vēlāk jau pierodi, jo skats ar vismaz desmit čurājošiem dalībniekiem vīnogās kļūst par diezgan konstantu parādību visā ceļa garumā. Sievietes sākumā meklē krūmus, sētas un vēl nez' kādus slēpņus, bet distances vidū stress pamazām zūd un uzvar dabiskums.
Vīns stikla glāzēs
Sevi ar pirmo vīna glāzi apbalvoju pēc pirmo 10 km pieveikšanas. Vīni bija tikpat dažādi kā pilis, kaut gan nevarētu teikt, ka skrienot varētu pilnībā izbaudīt to garšas īpašības. Taču vislielākā bauda nenoliedzami ir dzert vīnu no stikla glāzēm vairākās maratona maršrutā esošajās pilīs. Un šoreiz patiešām bija žēl, ka mana franču valoda līdzinās nullei. Laipno un lepno vīna piļu „iedzīvotāju", no kuriem daļa arī ar prieku saskandina glāzes, stāsti lielākoties paliek nesaprasti. Tiesa, dažās vietās vīnu pasniedz arī bērni.
Kaut daži no skrējējiem pēc intensīvas vīna baudīšanas jau šķiet saguruši, jāatzīst, ka pietiekami siltajos laika apstākļos (bija ap +25) un pat ar to spēku taupīšanās slodzi, kuru sev izvēlējos, tāds īsts vīna reibums tā arī neiestājās.
Sacensību reglamentā bija teikts, ka ik pa 2 km būs iespējams dabūt transportu atpakaļ uz startu/finišu Pauillac. Visticamāk, tā arī bija, bet, kad pēc 25 km sāku par to interesēties, izrādījās, ka „kritušos" atpakaļ transportē vai nu ātrā palīdzība vai autobuss - pēc tam, kad trase ir slēgta. Neviens no šiem risinājumiem mani nesajūsmināja. Un tā nu izrādījās, ka arī es iešu līdz galam - tiesa gan - mazliet šmaucoties un „nogriežot" kādus 8 km no distances. Kad caur vīnogu laukiem nokļuvu atpakaļ trasē - tieši pirms 38 km atzīmes, tā izrādījās austeru degustācija... Nu jau likās, ka ballīte sit augstu vilni un vairums dalībnieku pat netaisās tikt līdz sarkanajam paklājam... Taču arī tā nebija taisnība. No 8,500 pieteiktajiem dalībniekiem, finišēja 7,190.
Vērts zināt
- Divdesmit ceturtais Médoc vīna maratons notiks nākamā gada 6. septembrī. Pieteikšanās: www.marathondumedoc.com
Raksts ievietots 2008.gadā